Serwerownia

Gdy wydajność naszego wysłużonego PC stojącego w kącie i udającego serwer plików staje się niewystarczająca, a ważne dane kopiujemy sobie co jakiś czas na pendrive, wpada nam pomysł że są przecież urządzenia NAS – czyli serwery plików. Wyszukujemy w Internecie informacje w tym temacie i okazuje się, że znaleźliśmy takiego NAS-a za 1100 zł, całkiem dobra cena, jednak jest to oferta bez dysków, szukamy zatem dysków – do pracy ciągłej i znajdujemy dyski w cenie np. 900,00 zł/szt., a niezbędne (przecież bezpieczeństwo) są 2 szt. czyli podsumowując mamy 2900,00 zł.

serwerownia_0

Jednak nasza działalność to nie to co 10 lat temu, dane muszą być bezpieczne, a co jeśli NAS po prostu „padnie” i dane zostaną uszkodzone? Gdzieś pisało że bezpieczny backup powinien być zrealizowany w odrębnej strefie pożarowej,…, to może w domu. Dobrze, ale wówczas jest potrzebny drugi taki zestaw, a w czasie poszukiwań okazało się na dodatek, że to co wspaniale wyszukaliśmy to standard „do domu” i zaczynamy od nowa, bo przecież mamy firmę.

Gdy już znaleźliśmy rozwiązania biznesowe, okazuje na samym wstępie, że są to rozwiązania 3x droższe, do tego w jednym urządzeniu powinny się znaleźć 4 dyski, a nie 2 które byłyby wystarczające w domu. Bierzemy kalkulator i po chwili mamy prawie 14 000,00 zł.

To już nie jest PC-et w kącie, ale średniej wielkości serwerownia, dająca wysokie bezpieczeństwo..., no ale przecież zrobiło się prawie 14000,00 PLN. Do tego odpowiednie warunki pracy oraz opłaty za prąd w domu i w biurze. Aby być bezpiecznym (system ma pracować docelowo 24/7), a po 3-ch latach na pewno powinniśmy wymienić dyski na nowe…. masakra….

Cóż, szukamy innego rozwiązania…, może „coś” w opłacie ryczałtowej, miesięcznej, aby nie obciążać budżetu. Przecież wszędzie pojawia się nowa usługa – Chmura, zasoby w Chmurze, Chmura obliczeniowa, zdalny backup itp…

Dokładnie w tym miejscu pojawiamy się jako firma Informatyczna, która wymienione powyżej usługi udostępnia zdalnie w Chmurze.

Na przestrzeni czasu mieliśmy do czynienia z wieloma analogicznymi wdrożeniami i porównując rozwiązania lokalne ze zdalnymi, w każdym znanym nam przypadku bezpieczniejsze i tańsze okazywało się rozwiązanie zdalne, czyli zasoby w Chmurze.

Przeczytaj również