Routing

Router – małe pudełko, przeważnie wyposażone 4-ro portowy switch, służące do udostępnienia dostępu do internetu dla wszystkich komputerów w naszej sieci lokalnej. W opcji droższej umożliwia również zarządzanie ruchem w sieci lokalnej.

routing_0

Gdy działa, wszystko jest okej i o nim zapominamy. Załóżmy wzrost ilości komputerów / laptopów / urządzeń mobilnych zalogowanych do Internetu w naszej sieci lokalnej. Zaczynamy zauważać problemy z szybkością i dostępnością do plików zdalnych czy stron www z Internetu. To problem z wydajnością routingu tego małego urządzenia. Jak się domyślamy, cały ruch (lokalny i zdalny) przechodzi właśnie przez nasz router, który będąc bardziej obciążony niż jego parametry graniczne (których oczywiście nie znamy) zaczyna się „zatykać” mówiąc wprost, a realnie, jego podzespoły i wydajność są po prostu za słabe. Co możemy zrobić, kupić lepszy, szybszy (droższy…) router, aby zdołał zarządzać ruchem w naszej sieci. W ten sposób mamy spokój na jakiś czas. Tak na prawdę nie wiadomo czy np. na kwartał czy na 2 lata ?

A jaki jest plan na przyszłość – jak problem się powtórzy kupimy kolejne, znowu mocniejsze i wydajniejsze, urządzenie. Być może z koniecznością wykupu dodatkowych licencji w celu wykorzystania wszystkich oferowanych usług.

My proponujemy inne rozwiązanie. Zakup routera w oparciu o zarządzalny i skalowalny system OPNsense. Czyli jeden zakup na lata, bez licencji, bez ograniczeń. System który dopasujemy do zapotrzebowania posiadanej struktury informatycznej w momencie takiej potrzeby.

Oczywiście możemy zdecydować się od razu na zakup routera profesjonalnego i ponieść koszty rzędu 3500,00 zł na start. Nasze rozwiązanie jest po prostu tańsze i nie wymaga osobnego licencjonowania.

Przeczytaj również